شیوه تاسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی

نحوه تاسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی

مصوبه جلسه 677 تاریخ 1381/6/7 شماره ابلاغ 120/2554/8 تاریخ 1381/06/10 :

 1. دبیرستان های علوم و معارف اسلامی با رعایت این مصوبه و با استفاده از قانون تاسیس مدارس غیر انتفاعی ( مصوب مجلس شورای اسلامی ) با اساسنامه دبیرستان های وابسته به سایر وزارتخانه ها ، سازمان ها و مراکز غیر وابسته به آموزش و پرورش ( مصوب شورای عالی آموزش و پرورش) تاسیس می شوند.

*تبصره 1. در شهرستان هایی که دبیرستان علوم و معارف اسلامی ( اعم از دولتی ، وابسته و غیردولتی )دایر نمی باشد  ادارات کل آموزش و پرورش استان ها می توانند نسبت به تاسیس این دبیرستان ها به صورت دولتی اقدام نمایند ؛ در این صورت اداره کل آموزش و پرورش استان به عنوان موسس تلقی شده و از شمول شرایط مندرج دربند2 مستثنا می باشد و لازم است برای اخذ مجوز ، در خواست تاسیس را با ذکر دلایل توجیهی ، قابلیت ها و توانمندی های استان جهت طرح در کمیته موضوع بند 4 این مصوبه به دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش ارسال نمایند.

*تبصره 2. پذیرش دانش آموزان برای پایه اول از طریق برگزاری آزمون با تعیین معدل یا برگزاری مصاحبه یا تلفیقی از آنها صورت می گیرد و چنانچه پذیرش دانش آموزان از پایه دوم صورت پذیرد ، این پذیر ش از طریق رتبه فضلی با در نظر گرفتن معدل سالیانه پایه اول و معدل رشته علوم و معارف اسلامی ( مندرج در فرم یک هدایت تحصیلی) آنان صورت می پذیرد.ضوابط موضوع این مصوبه و چگونگی تکمیل ظرفیت پایه های دوم و سوم ( در صورت وجود ظرفیت ) توسط وزارت آموزش و پرورش مشخص و اعلام خواهد شد .

2.موسس یا حداقل یکی از موسسین دبیرستان های علوم و معارف اسلامی ، علاوه بر ضوابط مربوط ( حسب مورد) باید دارای مدرک تحصیلی حداقل سطح سه حوزوی یا دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط با علوم و معارف اسلامی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باشد یا از علمای شناخته شده با گواهی مدیریت حوزه علمیه قم باشد.

*3.مدیر اینگونه دبیرستان ها، علاوه بر ضوابط مربوط باید دارای مدرک تحصیلی حداقل سطح 3 حوزه یا دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط  با علوم و معا رف اسلامی از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باشد یا از علمای شناخته شده با گواهی مدیریت حوزه علمیه قم باشد. صدور ابلاغ مدیریت این قبیل دبیرستان ها منوط به تایید موضوع بند 4 خواهد بود . ابلاغ مدیریت مدارس دولتی برای مدت 4 سال صادر می شود .

 1. به منظور بررسی و تایید صلاحیت موسس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی ، کمیته ای مرکب از افراد به شرح وظایف زیر در دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش تشکیل می شود (مصوبه جلسه 888 تاریخ 92/8/27)

1.دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش و در غیاب وی معاون دبیر کل (رئیس کمیته)

 1. یکی از معاونین حوزه علمیه قم به عنوان نماینده ثابت
 2. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یا رئیس مدارس علوم و معارف اسلامی سازمان به عنوان نماینده ثابت
 3. مدیر مدرسه عالی شهید مطهری یا یکی از معاونین وی به عنوان نماینده ثابت
 4. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش یا یکی از مشاوران وی به عنوان نماینده ثابت

تبصره1. تصمیمات کمیته با رای موافق حداقل دو سوم اعضا معتبر بوده و قابل اجرا می باشد.

تبصره 2 . مجوز تاسیس دبیرستان علوم و معارف اسلامی غیر دولتی توسط شورای نظارت آموزش و پرورش صادر خواهد شد.     

 1. دانش آموزان رشته علوم ومعارف اسلامی از بین افراد علاقمند ، مستعد و دارای شایستگی های علمی ، تربیتی و اخلاقی پایان دوره راهنمایی تحصیلی ( دوره اول متوسطه ) با معدل کل حداقل 17 انتخاب خواهند شد .
 2. دبیرستان های علوم و معارف اسلامی می توانند با استفاده از مفاد آیین نامه توسعه مشارکت های مردمی به شیوه مدیریت هیئت امنایی ( مصوب شورای عالی آموزش و پرورش ) اداره شوند .
 3. دبیرستان های علوم و معارف اسلامی که با مجوز شورای عالی آموزش و پرورش تاسیس شده اند و یا بر اساس این مصوبه تاسیس می شوند ، می توانند برابر ضوابط و مقررات ، سایر رشته های تحصیلی شاخه نظری را ارائه نمایند .
 4. دبیرستان علوم و معارف اسلامی که قبلا از شورای عالی آموزش و پرورش مجوز دریافت کرده اند ، در تغییرات آتی خود تابع شرایط مندرج در این مصوبه خواهند بود .
 5. وزارت آموزش و پرورش هر سال نحوه عملکرد این دبیرستان ها را به شورای عالی آموزش و پرورش گزارش خواهد داد .
 6. با تصویب و ابلاغ این مصوبه ، کلیه مصوبات مغایر لغو می شود .

 

شرح وظایف:

بررسی و تایید صلاحیت مؤسس دبیرستان علوم و معارف اسلامی ( دولتی، غیردولتی و وابسته به سایر نهادها)

2. بررسی و تأیید صلاحیت افراد پیشنهادی برای تصدی پست مدیریت دبیرستان های علوم و معارف اسلامی

3.  بازنگری و اصلاح جدول مواد درسی رشته علوم و معارف اسلامی

4.  اتخاذ تصمیم در خصوص توسعه مدارس علوم و معارف اسلامی

5.  بررسی راهکارهای ارتقاء جایگاه رشته علوم و معارف اسلامی

6.  بررسی نحوه حمایت آموزش و پرورش از مدارس علوم و معارف اسلامی در زمینه‌های منابع انسانی مالی ، فضا و تجهیزات

7.  نظارت بر عملکرد مدارس علوم و معارف اسلامی

 

 

 

فایل های ضمیمه شده

لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر وارد نمایید


لیست مطالب
نمایش 1 - 1 از 1 نتیجه

معرفی رشته معارف

رشته علوم ومعارف اسلامی همچون رشته ریاضی، تجربی وانسانی یکی از زیرشاخه های نظری است. دانش آموزان علاقه مند به فراگیری معارف اسلامی می توانند با انتخاب این رشته و ثبت نام در مدارس معارف اسلامی دراین رشته ادامه تحصیل داده و با گذراندن دروس اختصاصی این رشته همچون اصول فقه، عقائد ، احکام ، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی و ادبیات عرب با معارف اسلامی آشنا شوند.

 

 از آنجایی که برای فراگیری علوم و معارف اسلامی قرآن ، حدیث ، تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان ، کتب عرفانی ، فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. تحصیل در این رشته به دانش آموزانی پیشنهاد می شود که علاوه بر گرایش مذهبی به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و یا به آن علاقه‌مند باشند.

شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.


آرشیو