دانشگاه علوم و معارف قرآنی

دانشگاه علوم و معارف قرآنی

از جمله دانشگاه هایی که می تواند هدف ادامه تحصیل دانش آموزان رشته معارف قرار گیرد همین دانشگاه است

تاریخچه تشکیل دانشگاه

هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی که محور اصلی آن قرآن و آموزه‌های قرآنی بود، مدارس و دانشگاه‌های کشور از فقر شدید نیروهای متخصص قرآنی رنج می‌بردند، از طرفی به‌منظور تقویت و گسترش مبانی و پشتوانه‌های علمی، فکری و عقیدتیِ صحیح و به‌روز؛ و همچنین به‌منظور بهره‌وری مطلوب از موقوفات قرآنی؛ در سال 1361، با عنوان «مدرسه تربیت مدرس قرآن کریم» توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در تهران آغاز به کار کرد.

این مرکز از سال 1368، تحت عنوان آموزشکده تربیت‌معلم قرآن کریم در مقطع کاردانی، فعالیت خود را در رشته تربیت‌معلم قرآن مجید از طریق آزمون سراسریِ سازمان سنجش، ادامه داد و در سال 1372 به دانشکده تربیت‌معلم قرآن مجید و سپس دانشکده علوم قرآنی تهران ارتقا پیدا کرد؛ از همان سال علاوه بر تهران، دانشکده قم نیز تأسیس شد و در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته تربیت‌معلم قرآن کریم اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

ضرورت‌های فرهنگی و آموزشی کشور و استقبال روافزون از این دانشکده‌ها، باعث شد که از سال 1373، با تأیید رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، علاوه بر تهران و قم، دانشکده‌های دیگری نیز در چهارده شهرِ: مشهد، خوی، مراغه، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، زابل، شاهرود، آمل، بجنورد، میبد، ملایر، سبزوار و بندرعباس تأسیس و مشغول به جذب دانشجو شوند.

با توجه به حوزه‌های متنوعِ فعالیت‌های قرآنی و با در نظر گرفتن امکانات موجود، تجربیات تخصصی و وجود مراکز علمی و پژوهشی، از بهمن‌ماه 1387 تا به امروز، این مجموعه با نام دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به فعالیت خود ادامه داده و با ساماندهی 2 دانشکده دیگر در شهرهای اصفهان و خمین و مجموع هجده دانشکده علوم قرآنی، فعالیت خود را گسترش داده است.

برخی اهداف دانشگاه

    1. تربیـت نیروهای متعهد، مؤمـن و تـوانمند در حوزه علوم و معارف قرآنی در زمینه‌های تدریس، تحقیق و تبلیغ؛

    2. ارائـه خدمات علمـی – فرهنگی به نهادها و سازمان‌های فرهنگی و دینیِ داخل و خارج از کشور در حوزه علوم و معارف قرآن کریم؛

    3. ارتقاء سطح فرهنگ و دانش عموم جامعه در حوزه علوم و معارف قرآن کریم با تأکید بر ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه‌جانبه مردم در این زمینه؛

    4. تبادل پژوهش‌های راهبردی قرآنی با مراکز علمی و پژوهشی جهان.

 

آمار و فعالیت ها

ظرفیت فعلی دانشگاه بیش از 7000 دانشجو می‌باشد که متقاضیان: 

در مقطع کارشناسی در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث؛

در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن مجید، تفسیر قرآن مجید، علوم قرآن و حدیث؛

و در مقطع دکتری در رشته تفسیر تطبیقی قرآن به‌صورت روزانه و نوبت دوم می توانند مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تا سال 1398، بیش از 13 هزار دانش‌آموخته داشته است که با توجه به صدور تأییدیه‌های تحصیلی و آمارهای میدانی، بیش از 75 درصدِ این دانشجویان، وارد بازار کار شده و یا در مقاطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شده‌اند.

در این دانشگاه، 74 عضو هیئت‌علمی و بیش از 800 استاد مدعو، مشغول به انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی می‌باشند.

برخی بخش های دانشگاه

مرکز امور قرآنی

طراحی، برنامه ریزی و برگزاری دورهای آموزش و تربیت مربی قرآن کریم، نظارت بر حسن اجرای برگزاری المپیاد قرآن و عترت و تعامل با بخشهای قرآنی نهادهای مختلف کشوری از برنامه های این مرکز به شمار می رود.

 

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

مهمترین فعالیت این معاونت اداره کلیه امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد.

معاونت پژوهشی و فناوری

برنامه ریزی، توسعه و نظارت بر امور پژوهشی و کتابخانه ها و توسعه نشریات علمی دانشگاه از مهمترین فعالیت های این معاونت است.

معاونت فرهنگی و دانشجویی

اداره کلیه امور فرهنگی و دانشجویی، زمینه سازی فرهنگی و معنوی برای دانشجویان، تقویت روحیه انقلابی و جهادی و حمایت از فعالیت های دانشجویی بخشی از فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه است.

معاونت توسعه مدیریت و منابع

مهمترین وظیفه این معاونت، اداره و نظارت بر حسن اجرای امور اداری، مالی و عمرانی دانشگاه است.

اداره همکاری های علمی و بین المللی

برنامه ریزی و ایجاد زمینه ارتباط و همکاری های علمی با دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشی و سازمان های ملی و بین المللی داخل و خارج از کشور، همکاری در برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی بخشی از فعالیت های این اداره است.

لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر وارد نمایید


لیست مطالب
نمایش 1 - 1 از 1 نتیجه

معرفی رشته معارف

رشته علوم ومعارف اسلامی همچون رشته ریاضی، تجربی وانسانی یکی از زیرشاخه های نظری است. دانش آموزان علاقه مند به فراگیری معارف اسلامی می توانند با انتخاب این رشته و ثبت نام در مدارس معارف اسلامی دراین رشته ادامه تحصیل داده و با گذراندن دروس اختصاصی این رشته همچون اصول فقه، عقائد ، احکام ، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی و ادبیات عرب با معارف اسلامی آشنا شوند.

 

 از آنجایی که برای فراگیری علوم و معارف اسلامی قرآن ، حدیث ، تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان ، کتب عرفانی ، فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. تحصیل در این رشته به دانش آموزانی پیشنهاد می شود که علاوه بر گرایش مذهبی به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و یا به آن علاقه‌مند باشند.

شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.


آرشیو