دانشگاه علوم اسلامی رضوی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی
 یکی از دانشگاه‌های که دانش آموزان رشته معارف می توانند در آن به ادامه تحصیل بپردازند دانشگاه علوم اسلامی رضوی است
در حوزه آموزش علوم اسلامی و علوم انسانی است. این دانشگاه یک نهاد دانشگاهی و حوزوی است
این دانشگاه در سال ۱۳۶۳ شمسی افتتاح شد و هم‌اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش دانشجو دارد. دانشجویان این دانشگاه همزمان با دروس جاری دانشگاه، دروس حوزه علمیه در سطوح مختلف را نیز فرا می‌گیرند.
این دانشگاه وابستگی مالی به دولت نداشته در عین حال تحصیل در این دانشگاه به صورت رایگان می‌باشد. رئیس این دانشگاه به پیشنهاد هیئت امناء و تصویب تولیت آستان قدس رضوی از بین روحانی‌های برجسته شیعه برای مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. مکان دانشگاه در کنار آرامگاه علی بن موسی الرضا و در صحن هدایت حرم واقع شده‌است و معماری آن ویژگی‌های هنری و تاریخی دارد. این دانشگاه در طی فعالیت خود از بدو تأسیس فقط ۲۲۳۰ فارغ‌التحصیل داشته‌است، که این خود نشان از وسواس و حساسیت این دانشگاه در جذب دانشجو دارد.

 

ریاست دانشگاه
در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ شمسی محمدباقر فرزانه پس از ۲۷ سال مدیریت، از ریاست این دانشگاه کنار گذاشته شد و هیئت امنا دانشگاه سید ابراهیم رئیسی را بعنوان رئیس جدید دانشگاه انتخاب کردند، رئیسی نیز سید حسن وحدتی شبیری را بعنوان قائم مقام خودش در این دانشگاه انتخاب کرد
نحوه گزینش و پذیرش دانشجو
این دانشگاه معمولاً در بهمن ماه هر سال شروع به فراخوان و ثبت نام داوطلبان می‌کند و در اردیبهشت ماه سال بعد امتحان ورودی خود را مستقل از آزمون سراسری وزارت علوم در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌نماید.
سپس پذیرفته شدگان در مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه علمی و عقیدتی می‌شوند پس از قبولی در این مرحله تحقیقات میدانی و محلی شروع می‌شود و پس از گذشتن از این فیلترها داوطلب جذب این دانشگاه می‌شود.

رشته‌های تحت پوشش
در مقطع کارشناسی این دانشگاه در ۹ رشته:
اقتصاد
علوم قرآنی و حدیث
فلسفه و کلام اسلامی
حقوق
علوم حدیث
زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات عربی
تاریخ اسلام
تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی پذیرش دانشجو دارد.
این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد نیز در ۱۰ رشته:
علوم قرآنی و حدیث
فلسفه و کلام اسلامی
حقوق جزا و جرم‌شناسی
حقوق خصوصی
حقوق بین‌الملل
فقه و مبانی حقوق اسلامی
دانش اجتماعی
حکمت اشراق
عرفان
علوم اقتصادی-گرایش پول و بانکداری اسلامی پذیرش دانشجو می‌کند

و در مقطع دکتری این دانشگاه نیز دارای شش رشته :
علوم قرآنی و حدیث
فلسفه و کلام اسلامی
فقه جزایی
حقوق جزا و جرم‌شناسی
حقوق بین‌الملل
حقوق خصوصی می‌باشد.
این دانشگاه از سال 1397 اقدام به جذب دانشجوی زن کرده است.
مجلات و نشریات
مجله علمی پژوهشی آموزه‌های حقوق
مجله علمی ترویجی پژوهشهای اجتماعی اسلامی
مجله علمی پژوهشی آموزه‌های قرآنی
مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فقهی
مجله علمی پژوهشی آموزه‌های فلسفه
دانشجویان غیر ایرانی
این دانشگاه، نگاهی ویژه به دانشجویان غیر ایرانی داشته و تاکنون گروه‌هایی از کشورهای: چین، بوسنی وهرزگوین، پاکستان، بحرین، عربستان، اوگاندا، افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان، سوریه و… در این دانشگاه به تحصیل پرداخته‌اند. جذب دانشجوی غیر ایرانی در این دانشگاه با هدف نشر اهداف جمهوری اسلامی و مذهب تشیع در کشورهای دیگر بوده‌است. مؤسس شبکه صدای چین که با هدف تبلیغ اسلام راه‌اندازی شده‌است، دانش‌آموخته این دانشگاه است.

لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر وارد نمایید


لیست مطالب
نمایش 1 - 1 از 1 نتیجه

معرفی رشته معارف

رشته علوم ومعارف اسلامی همچون رشته ریاضی، تجربی وانسانی یکی از زیرشاخه های نظری است. دانش آموزان علاقه مند به فراگیری معارف اسلامی می توانند با انتخاب این رشته و ثبت نام در مدارس معارف اسلامی دراین رشته ادامه تحصیل داده و با گذراندن دروس اختصاصی این رشته همچون اصول فقه، عقائد ، احکام ، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی و ادبیات عرب با معارف اسلامی آشنا شوند.

 

 از آنجایی که برای فراگیری علوم و معارف اسلامی قرآن ، حدیث ، تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان ، کتب عرفانی ، فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. تحصیل در این رشته به دانش آموزانی پیشنهاد می شود که علاوه بر گرایش مذهبی به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و یا به آن علاقه‌مند باشند.

شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.


آرشیو