دانشگاه امام صادق (ع)

دانشگاه امام صادق

یکی از دانشگاه هایی که می تواند هدف ادامه تحصیل دانش آموزان رشته معارف باشد دانشگاه امام صادق (ع) می باشد 
این دانشگاه از زیر مجموعه‌های جامعة الامام الصادق و از دانشگاه‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران است. سیستم آموزشی این دانشگاه ترکیبی از علوم جدید و علوم حوزوی است. هدف از تأسیس این دانشگاه، تربیت دانش‌آموختگانی با توانایی علمی بالا در یکی از رشته‌های نوین دانشگاهی همراه با دانش دینی برای مدیریت کشور در سمت‌های کلیدی و اصلی جمهوری اسلامی است. این دانشگاه قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، شعبهٔ مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد بوده‌است. به گفتهٔ محمد رضا مهدوی کنی دانشگاه امام صادق در تلاش است، که به دانشگاه اسلامی و پایگاه علمی و تربیتی جهان اسلام تبدیل شود.

تا اواسط سال ۱۳۹۳ ریاست این مجموعه بر عهدهٔ محمد رضا مهدوی کنی بود. پس از درگذشت محمد رضا مهدوی کنی، فرزندش محمد سعید مهدوی کنی طی یک دورهٔ موقتِ ۳ ساله و تا ۱۷ مهرماه ۱۳۹۷ ریاست این دانشگاه را بر عهده داشت. در تاریخ ۱۷ مهرماه ۱۳۹۷ بنا بر تصویب هیئت أمناء جامعه الامام الصادق طی حکمی از سوی صادق آملی لاریجانی رئیس هیئت امناء جامعه الامام الصادق، حسین‌علی سعدی برای یک دوره سه ساله به عنوان رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام تعیین شد. وی هم‌اکنون ریاست این دانشگاه را بر عهده دارد.

دانشگاه امام صادق یک دانشگاه غیرانتفاعی است که هزینه‌های خود را از سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ جامعة الامام الصادق و مجموعه کارخانجات نساجی جامعه، کارخانه داروسازی حیان، پاساژ نور و میلاد نور در تهران، کمک‌های دولتی و تعدادی از بازاری‌های تهران تأمین می‌کند. اگرچه این دانشگاه در وزارت علوم غیرانتفاعی محسوب می‌شود، اما هیچ گونه شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کند و امکانات رفاهی مانند خوابگاه در واحد برادران رایگان است هزینه‌های تغذیه آن نیز به میزان سایر دانشگاه‌های دولتی است. این دانشگاه طی چند سال با سطح‌بندی دانشجویان مقطع دکتری، از برخی از آنان که در ارزشیابی علمی رتبه «ب» یا «ج» کسب می‌کردند شهریه تحصیلی دریافت می‌کرد. که به خاطر این شهریه‌های سنگین مورد انتقاد دانشجویان قرار گرفت که در نهایت از سال ۱۳۹۶ اقدام به پذیرش دانشجویان دکتری به صورت رایگان و تنها در گروه «الف» نمود.در حال حاضر جهت پذیرش در مقطع دکتری در این دانشگاه لازم است که متقاضیان حداقل ۲۰ امتیاز پژوهشی کسب کنند تا بتوانند وارد رقابت با سایر متقاضیان شوند که کسب این مقدار امتیاز برای دانشجویان و دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد، کمی دشوار است

 

 

رشته‌های تحصیلی
پردیس برادران
دانشکده الهیات ، معارف اسلامی و ارشاد
دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد
دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی
دانشکده معارف اسلامی و حقوق
دانشکده معارف اسلامی و مدیریت
دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
حوزه علیمه دانشگاه ؛ مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام
مرکز زبان دانشگاه : شامل دو بخش عربی و بخش زبان‌های خارجی (انگلیسی - فرانسوی - ایتالیایی - اسپانیایی - روسی )
پردیس خواهران
دانشکده معارف اسلامی و علوم تربیتی
دانشکده معارف اسلامی و فلسفه و کلام اسلامی
دانشکده معارف اسلامی و حقوق
دانشکده معارف اسلامی وفقه وحقوق
پذیرش دانشجو
از ویژگی‌های این دانشگاه شیوه گزینش داوطلبان تحصیل در این دانشگاه است. پس از عبور از مرحله آزمون کتبی که از راه کنکور سراسری صورت می‌پذیرد، واحد گزینش دانشگاه با توجه به معیارهای دینی، علمی، اخلاقی و سیاسی اقدام به گزینش دانشجویان می‌نماید. این مرحله از گزینش، علاوه بر مصاحبه حضوری، شامل تحقیق میدانی از محل سکونت داوطلب و بررسی سوابق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی وی نیز می‌شود.
به‌طور کلی گزینش دانشگاه، سه معیار را در پذیرش دانشجو لحاظ می‌کند:
معیار علمی: دانشجویانی شرط حضور در مرحله مصاحبه را می‌یابند که مدرک پیش دانشگاهی در هرسه رشته اصلی کنکور را داشته و در آزمون کنکور سراسری رتبه نسبتاً خوب کسب کنند.
معیار مصاحبه: دانشجویانی که معیار علمی را داشته، به مصاحبه حضوری در دانشگاه دعوت می‌شوند، در این مرحله از گزینش؛ توان علمی (زبان عربی و انگلیسی و دروس عمومی)، اطلاعات دینی و اطلاعات سیاسی داوطلب سنجیده می‌شود.
معیار تحقیقات محلی: پرونده داوطلب، پس از کسب نمره قبولی در مصاحبه، وارد جریان تحقیقات محلی می‌شود؛ که پس از بررسی این سه معیار، یک نمره کلی به هر داوطلب تعلق می‌گیرد که آن نمره، ملاک نهایی پذیرش دانشجو قرار خواهد گرفت
شرایط پذیرش در دانشگاه امام صادق
دانشگاه امام صادق بورسیه نیست.
خوابگاه و غذا به دانشجوها داده می‌شود و علاوه بر دروس دانشگاهی، دروس حوزه نیز دارد.
دانشجویان باید در حین تحصیل در دانشگاه به هر دو زبان عربی و انگلیسی مسلط شوند.
فقط از بین داوطلبان شیعه دانشجو می‌پذیرد.
تفکیک جنسیتی دختر و پسر در کلاس‌ها را نیز دارد.
از جمله شرط پذیرش دانشگاه امام صادق این است که بر اساس معدل کتبی باشد.
معمولاً معدل‌های بالای ۱۸ را جذب کرده هرچند امکان دارد در بعضی مواقع براساس معدل این امکان نباشد و دست به دامان رتبه کنکور داوطلب بشوند؛ بنابراین داوطلبانی که معدل دیپلم پایین دارند، ناامید نشوندن و با رتبه خوب این نقطه ضعف را جبران کنند.
مصاحبه حضوری دارد، یعنی مثل دانشگاه فرهنگیان جزء رشته‌های نیمه متمرکز است.
مصاحبه عقیدتی و سیاسی از شرایط آن است که در تابستان برگزار می‌شود.
هزینه ثبت نام این دانشگاه در کنکور ۹۸ چیزی حدود ۱۵ هزار تومان است.
دانش آموزان گروه آزمابشی علوم انسانی بیشترین دانشجویان این دانشگاه هستند.
متولدین ۱۳۷۸ به بعد می‌توانند در این دانشگاه ثبت نام کنند. البته این شرط سنی هر سال بروزرسانی می‌شود. یعنی در کنکور ۱۴۰۰ دانش آموزان متولد ۱۳۷۹ می‌توانند ثبت نام کنند.
ویژگی‌ها
دانشجویان این دانشگاه در کنار مباحث علمی ملزم به فراگیری جدی زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی و عربی بسته به رشتهٔ تحصیلی خود هستند.
از ابتدای تأسیس دانشگاه، بخش قابل توجهی از مجموعه دروس کلیه رشته‌های دانشگاه به دروس حوزوی و معارف اسلامی اختصاص یافت. یعنی کلیه دانشجویان این دانشگاه علاوه بر دروس تخصصی رشته‌های خود، درس‌هایی همچون قواعد عربی، فقه، اصول فقه، تدبر و تفسیردر قرآن کریم، فلسفه، اخلاق، اندیشه اسلامی (با محوریت کتب مرتضی مطهری) را نیز می‌خوانند.
وجود این واحدها، باعث کاهش دروس تخصصی رشته‌های دانشگاه نشده‌است بلکه با توجه به این مسئله، در مجموع حجم دروس تدریس شده در دانشگاه به‌طور معمول حدود هشتاد واحد از رشته‌های مشابه در دیگر دانشگاه‌ها بیشتر است. بر این اساس تمام رشته‌های این دانشگاه دارای رویکرد تلفیقی میان‌رشته‌ای(Interdisciplinary) هستند که در آن‌ها تلاش می‌شود میان معارف اسلامی و یک دانش تخصصی در حوزه علوم انسانی تلفیق صورت پذیرد.
به همین علت نام تمامی رشته‌های دانشگاه با عنوان معارف اسلامی آغاز می‌شود: «معارف اسلامی و اقتصاد»، «معارف اسلامی و مدیریت»، «معارف اسلامی و حقوق» و … این نوع طراحی رشته‌ها با این هدف صورت پذیرفته‌است که دانش‌آموختگان این رشته‌ها نهایتاً افرادی باشند که با استفاده از علوم روز و زبان جدید و با آگاهی از مبانی معارف دینی در مسیر تولید علوم انسانی اسلامی گام بردارند و با عرضه پرسش‌های جدید بشر به متون و زیربناهای دینی، پاسخ‌هایی درخور بیابند
این دانشگاه تعهدی از بابت ارائه شغل مناسب به دانشجویانش نمی‌دهد، گرچه به علت غیرانتفاعی بودن دانشگاه و در عین حال عدم دریافت شهریه از دانشجویان، در صورت صلاحدید دانشگاه، فارغ‌التحصیلان ملزم به پذیرش شغل پیشنهادی دانشگاه خواهند بود. با این حال، چنین الزامی عملاً رخ نمی‌دهد.
محل تحصیل آقایان و بانوان در این دانشگاه کاملاً مجزا و متفاوت است. قدسیه سرخه ای همسر رئیس سابق دانشگاه، ریاست پردیس خواهران این دانشگاه را بر عهده دارد.
دانش آموختگان مرد از امتیاز کارشناسی ارشد به صورت پیوسته در تمام رشته‌ها برخوردارند که با یک آزمون داخلی از مقطع کارشناسی به ارشد وارد می‌شوند. در مقابل در پردیس خواهران، رشته‌های کارشناسی ارشد به شکل غیرپیوسته و از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد به جذب دانشجو می‌پردازند. در این دانشگاه برخلاف عرف دیگر برخی دانشگاه‌ها جهت سکونت دانشجویان در اقامتگاه‌ها از دانشجویان هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و استفاده از آن رایگان است. همچنین در این دانشگاه به دلیل حجم زیاد دروس به همهٔ دانشجویان حتی دانشجویان بومی (تهرانی) اقامتگاه تعلق می‌گیرد تا از اتلاف وقت آنان جهت رفت‌وآمدهای غیرضروری جلوگیری شده و علاوه بر آن شرایط انجام مباحثه و جلسات حل تمرین فراهم آید.
کانون‌های دانشجویی فعال
این دانشگاه دارای نه انجمن علمی‌دانشجویی فعال می‌باشد که شورای مدیریت آن‌ها از طریق انتخابات برگزیده می‌شوند.نه انجمن علمی‌دانشجویی این دانشگاه که هر یک حداقل دارای 2 فصلنامه علمی تخصصی می باشند؛ به شرح ذیل است:
انجمن علمی‌دانشجویی الهیات - معارف اسلامی و ارشاد
انجمن علمی‌دانشجویی معارف اسلامی و حقوق
انجمن علمی‌دانشجویی معارف اسلامی و علوم سیاسی
انجمن علمی‌دانشجویی معارف اسلامی و مدیریت
انجمن علمی‌دانشجویی معارف اسلامی و اقتصاد
انجمن علمی‌دانشجویی معارف اسلامی - فرهنگ و ارتباطات
انجمن علمی دانشجویی - حوزوی دانشگاه امام صادق ( ع )
انجمن علمی‌دانشجویی زبان‌های خارجی
انجمن علمی‌دانشجویی زبان عربی
شناخته شده به‌عنوان فعال‌ترین، صاحب امتیاز نشریه The Voice و همچنین شناخته شده برای:
برگزاری مراسم‌هایی نظیر نشست «یلدای قدس؛ در انتظار طلوع تمدن اسلامی» با حضور فعالین و مبلغین بین‌المللی و همچنین خانواده‌های شهدای مدافع حرم و شهید نواب صفوی و حضور نمایندگان مقاومت اسلامی در تهران
همکاری آموزشی بین‌المللی با مؤسسان آموزشی معتبر نظیر مؤسسه آموزش زبان آلمانی سفارت جمهوری فدرال آلمان
همکاری با موسسات داخلی نظیر کانون زبان و مؤسسه آموزش زبان سفیر
همکاری با هیئات بین‌المللی نظیر گروه بین‌المللی امت، طلوع و… در کنار همکاری‌های آموزشی-پژوهشی با انجمن‌های علمی، کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی همسو
برگزاری دوره‌های جامع آموزشی در دو بخش[۲۷] انگلیسی و فرانسه[۲۸] شامل طرح جامع آموزشی ققنوس[۲۹] و دوره‌های فشرده تابستانه زبان‌های خارجی[۳۰] به‌همراه بازدیدها و برنامه‌های متنوع علمی از جمله بازدید از شبکه خبری PRESS TV و HISPANTV در کنار برنامه‌های جامع آموزشی
کارگاه‌ها و نشست‌های منظم هفتگی با محوریت تقویت مهارت‌های گفتاری و شنیداری انگلیسی شامل سلسه جلسات پژوهشی با رویکرد مهارت‌افزایی تخصصی و همچنین نشست‌های گفت‌وگوی آزاد به زبان انگلیسی و جلسات پخش فیلم با محوریت بوکلت‌های اختصاصی انجمن علمی
انتشار محتوای تخصصی، بوکلت‌های ویژه مبلغین و انتشار ترجمه‌های تخصصی-تحلیلی مقالات معتبر علمی
کسب عناوین انجمن علمی‌دانشجویی برتر دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در نخستین جشنواره داخلی حرکت در کنار کسب عنوان برتر در حوزه فضای مجازی
کسب عناوین شایسته تقدیر در یازدهمین جشنواره ملی حرکت در محورهای انجمن علمی برتر کشور و دستاوردهای حوزه دیجیتال به علت سابقهٔ بالای بخش عربی دانشگاه و برگزاری دوره‌های متعدد تابستانه به‌همراه سفرهای علمی به کشورهای لبنان، سوریه و… زبان عربی به صورت مستقل دارای انجمن علمی خود می‌باشد.
پنج تشکل اصلی و فعال دیگر در دانشگاه نیز وجود دارند که شامل دارالقرآن، بسیج دانشجویی،دفتر اعزام مبلغ،کانون هلال احمرو میعادگاه مصباح (ویژه دانشجویان ورودی جدید) می‌شوند که دفتر اعزام مبلغ بیشتر به فعالیت‌های فکری و برگزاری اردوهای جهادی با محوریت تبلیغ سبک زندگی اسلامی و معارف دینی می‌پردازد. به عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته کلیهٔ کانون‌ها، تشکل‌ها و انجمن‌های علمی این دانشگاه می‌توان به برگزاری دوره‌هایی بسیار ویژه در ایام تابستان اشاره کرد که از جملهٔ این دوره‌ها می‌توان به دوره والعصر،مدرسه تابستانه دعوت،دوره اقتصاددان بصیر، دوره‌های تابستانه زبان‌های خارجی (شامل انگلیسی، عربی و فرانسه)، دوره‌های حسابداری، مدیریت، منابع انسانی، بازاریابی، کسب‌کار، بانکداری اسلامی و… اشاره کرد که برخی از آن‌ها باتوجه به محتوای آموزشی و استادان مدعو در نوع خود بی‌نظیر هستند. در طول سال تحصیلی نیز با میانگین هفتگی بیش از ۱۲ برنامهٔ فعال (در مجموع بیش از ۲۰ ساعت در هفته) در کنار کلاس‌های مستمر آموزشی فوق‌برنامه (نظیر کلاس‌ها و کارگاه‌های حقوقی طرح جامع آموزشی میزان، طرح جامع آموزشی-پژوهشی ققنوس، کلاس‌های زبان‌های خارجی و…)، رقابت‌های علمی (المپیاد علمی آقای دیپلمات، دادگاه مجازی [ و…) و کارگاه‌های تخصصی مهارت‌افزایی (در مجموع بیش از ۴۰۰ ساعت آموزشی از پیش برنامه‌ریزی شده در هفته؛ انجمن علمی‌دانشجویی زبان‌های خارجی برگزارکننده تقریباً یک‌سوم این برنامه‌هاست)، کانون‌های دانشجویی این دانشگاه از بالاترین میزان سرانه ارائه خدمات آموزشی در بین کانون‌های دانشجویی دانشگاه‌های ایران برخوردار هستند.
کانون هلال احمر نیز در سال تحصیلی ۱۳۹۷–۱۳۹۶ آغاز به فعالیت کرده و به‌همراه اداره مشاوره و هدایت تحصیلی معاونت دانشجویی که دارای افتخارات متعدد در سطح ملی است با برگزاری دوره‌های کمک‌های اولیه، امداد و نجات و حضور در مناطق زلزله زده در جهت امدادرسانی به خوبی شناخته شده‌است و امید است در سال‌های آتی بتواند کارگروه‌های تخصصی خود را تشکیل دهد.
در کنار تمامی موارد فوق اداره امور فرهنگی در طی سالیان اخیر اقدام به ساماندهی و فعال‌سازی هرچه بهتر مجامع استانی دانشجویان کرده‌است.از دیگر فعالیت‌های اداره امور فرهنگی در راستای تقویت مجامع استانی دانشجویان و همکاری با فرهیختگان فرهنگی-هنری نیز می‌توان به برگزاری نخستین جشنواره ارمغان ایران زمین در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ اشاره کرد
منبع : ویکی پدیا

لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر وارد نمایید


لیست مطالب
نمایش 1 - 1 از 1 نتیجه

معرفی رشته معارف

رشته علوم ومعارف اسلامی همچون رشته ریاضی، تجربی وانسانی یکی از زیرشاخه های نظری است. دانش آموزان علاقه مند به فراگیری معارف اسلامی می توانند با انتخاب این رشته و ثبت نام در مدارس معارف اسلامی دراین رشته ادامه تحصیل داده و با گذراندن دروس اختصاصی این رشته همچون اصول فقه، عقائد ، احکام ، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی و ادبیات عرب با معارف اسلامی آشنا شوند.

 

 از آنجایی که برای فراگیری علوم و معارف اسلامی قرآن ، حدیث ، تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان ، کتب عرفانی ، فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. تحصیل در این رشته به دانش آموزانی پیشنهاد می شود که علاوه بر گرایش مذهبی به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و یا به آن علاقه‌مند باشند.

شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.


آرشیو