دانشگاه شهید رجایی

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

یکی دیگر از دانشگاه هایی که دانش آموزان رشته معارف می توانند در آن به ادامه تحصیل بپردازند؛ دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی است ،دانشگاهی دولتی در شهر تهران که وابسته به وزارت آموزش و پرورش و تحت نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری می‌باشد.این دانشگاه با مساحتی نزدیک به ۱۵۰٬۰۰۰ مترمربع در منطقه‌ی لویزان واقع در شمال شرق تهران قرار دارد و مجموعاً دارای بیش از ۵۶٬۰۰۰ متر مربع فضای سرپوشیده‌ی آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، رفاهی و فرهنگی است. دانشگاه شهید رجایی تنها دانشگاه کشور می باشد که وظیفه تامین نیروی فنی را برای تامین دبیران هنرستان ها به عهده دارد. روش پذیرش دانشجو در این دانشگاه همانند همه‌ی دانشگاه‌های دولتی از طریق آزمون سراسری توسط سازمان سنجش و آموزش کشور می‌باشد

 

دانشکده علوم انسانی این دانشگاه
دانشکده‌های علوم انسانی در سال ۱۳۸۰ از دانشکده علوم پایه منفک و مستقل گردید و از آن پس با پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی به کار خود ادامه داد. دوره کارشناسی ارشد در این دانشکده نیز در سال ۱۳۸۰ با پذیرش در رشته مدیریت آموزشی فعالیت خود را آغاز نمود و از سال ۱۳۸۶ دوره نیمه حضوری کارشناسی را نیز ارائه می‌کند. ماموریت اصلی این دانشکده ارائه دروس عمومی در حوزه علوم انسانی و مهمتر از آن ارائه دروس صلاحیت معلمی است. در حال حاضر در این دانشکده گروه‌های آموزشی زیر مشغول فعالیت هستند
معارف و الهیات
زبان انگلیسی
ادبیات فارسی
علوم تربیتی
این دانشکده در رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی تربیتی، آموزش زبان انگلیسی، فلسفه و حکمت، علوم قرآن و حدیث و ادبیات فارسی پذیرش دانشجو دارد. همچنین این دانشکده در رشته‌های فلسفه، برنامه‌ریزی درسی، و مشاوره دانشجوی دکتری می‌پذیرد.
از اساتید سرشناس دانشکده می‌توان به عباس صدری (دبیرکل آیسسکو) و دکتر محسن میر باقری (استاد شناخته شده در امور مذهبي) و حسین مظفر (وزیر اسبق آموزش و پرورش)، مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش اشاره کرد.

لطفا نظرات ارزشمند خود را در کادر زیر وارد نمایید


لیست مطالب
نمایش 1 - 1 از 1 نتیجه

معرفی رشته معارف

رشته علوم ومعارف اسلامی همچون رشته ریاضی، تجربی وانسانی یکی از زیرشاخه های نظری است. دانش آموزان علاقه مند به فراگیری معارف اسلامی می توانند با انتخاب این رشته و ثبت نام در مدارس معارف اسلامی دراین رشته ادامه تحصیل داده و با گذراندن دروس اختصاصی این رشته همچون اصول فقه، عقائد ، احکام ، تفسیر قرآن، اخلاق اسلامی و ادبیات عرب با معارف اسلامی آشنا شوند.

 

 از آنجایی که برای فراگیری علوم و معارف اسلامی قرآن ، حدیث ، تاریخ و تمدن کشورهای مسلمان ، کتب عرفانی ، فلسفه اسلامی و یا تحقیق و مطالعه بر روی فقه و مبانی حقوق اسلامی، آشنایی با زبان عربی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. تحصیل در این رشته به دانش آموزانی پیشنهاد می شود که علاوه بر گرایش مذهبی به زبان و ادبیات عرب مسلط بوده و یا به آن علاقه‌مند باشند.

شایان ذکر است که فارغ التحصیلان این رشته مجاز خواهند بود تا در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند. همچنین برخی از موسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد.


آرشیو